Emilek, po ślubie z Helą i narodzinach pierworodnego Bogusia, bez reszty poświęcił się pracy badawczej i nauczycielskiej. Jaka to odmiana w porównaniu do roku 1928, w którym w Jego pamiętnikach dominuje wątek Heli (możnaby rzec - "wątek hellenistyczny";)) Prowadzi zatem rozważania dotyczące zebrań szkolnych, partii politycznych, przeczytanych lektur naukowych. Gdzieś pomiędzy tymi działaniami Dziadka, 19 kwietnia 1931 roku, rodzi się Ludmiła Elżbieta (zwana Lusią). Otrzymuje imię słowiańskie zgodnie z patriotycznymi upodobaniami Emila. Drugie imię prawdopodobnie nadano po matce chrzestnej i siostrze Heli, Elżbiecie zd. Szarek Sieńczakowej.
Ludmiła - to staropolskie imię żeńskie oznaczające, (ludo - ludziom) (miła - nie wymaga objaśnień) - miła ludziom.
Pierworodny Bogumił - imię wywodzące się również z tradycji polskiej - "Bogu miły" albo "ten, któremu los sprzyja" albo "Boga miłujący".
Wiadomo, że w czasie ciazy z Lusią, prawdopodobnie w styczniu 1931 r., Hela przeszła bardzo poważną grypę. Miała też stany depresyjne. Córeczka przyszła na świat w godzinach rannych.
Wiadomo, że w czasie ciazy z Lusią, prawdopodobnie w styczniu 1931 r., Hela przeszła bardzo poważną grypę. Miała też stany depresyjne. Córeczka przyszła na świat w godzinach rannych.
Przypuszczalnie 1932 r. Od lewej Emil, Boguś, Helena z Lusią
|
Pierwsza wzmianka o Lusi pojawia się w związku z pracą naukową Emila opracowywaną przez cztery lata pod kierownictwem prof. Schumana, a dotyczącą rozwoju mowy Bogusia: (maj 1931 -"Mama kąpie Lusię młodszą siostrzyczkę Bogusia. Lusia płacze. Boguś podchodzi ku wanience i mówi: mama dzidzi ała kuku tu tu, wskazuje w kierunku piersi mamy. (Uwaga: Przypuszczalne znaczenie tej wypowiedzi jest następujące: Mamusiu, siostrzyczkę coś boli, przyłóż ją do piersi i nakryj ręcznikiem").
Hela z Lusią |
25 marca 1933r. w pamiętniku dziadka:
"Lusia przeszła dziś za dnia atak podobny do epilepsji. Momentalnie sprowadziłem dra Bronisława Wachulskiego, który mieszkał w sąsiedztwie, a w chwili ataku choroby był w domu. Nie była to epilepsja, ale tzw.rzucawka".
Wiadomo, że Lusia urodziła się jeszcze wtedy, gdy Emil z Helą zamieszkiwali u Franciszka Kielocha (brata Emila) w rynku.
Od lewej służąca, Hela, Lusia, Boguś, Ela Sieńczakowa, nad nimi Emil |
Prabacia Szarkowa z Lusią, Hela, Boguś i Ela Sieńczakowa - 1931 r. |
W środku Hela z Lusią na kolanach, z lewej Herminka Szarkowa z Danusią, z prawej Ela Sieńczakowa z Marysią - 1931 r.
Na dole Boguś Kieloch i Gienia Szarkówna.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz